- Home
- Overige informatie
Marc Ver Elst
GLOED
Vr 15 jan t/m zo 14 feb 2010
Atrium / dagelijks 10.00 - 20.15 uur (gratis entree)
Marc Ver Elst opteert in deze tentoonstelling, bij de meerderheid van zijn schilderijen voor een monochroom palet met rood als heersende kleur, anders dan de zachte, doorschijnende tinten en rust, waarmee we bij deze kunstenaar meer vertrouwd zijn, krijgen we explosieve pyrotechnische energie, oplaaiend en uitdovend.
De gloed die hij zichtbaar maakt is niet alleen de weerschijn van vuur in de verte, maar wordt ook van dichtbij waargenomen. Marc Ver Elst stuurt met zijn grote doeken wanden van een verzengende en verblindende, alles overheersende, oermaterie op ons af.
Op elk van de doeken heeft deze materie een andere dynamiek, die lijkt voort te vloeien uit een initiële chaos. Maar deze chaos heeft niets met ontbreken van structuur te maken, maar gehoorzaamd aan eigen, door de kunstenaar bewust of onbewust bepaalde, materiegebonden wetmatigheid.

(Marc Ver Elst)
Gloed als een gevolg van vuur, dat hier de materie stuurt, haar metamorfoseert en met zich mee voert. De beweging is onomkeerbaar, volledig natuurlijk en onstuitbaar soms van een fysische sereniteit, en andere keer dan weer zeer turbulent: explosies, trage magmastromen, soms kokend, borrelend, soms traag stromend, soms vloeibaar, soms van een grote viscosititeit, soms oplichtend, soms langzaam uitdovend. Een materie met inclusies van kleine christallen, vervuilingen, sedimenten, en fossielen, kortom niet zo verschillend van zich in het menselijke denken afspeelt.
De kunstenaar slaagt erin, wars van het figuratieve of het abstracte een persoonlijke, organische realiteit te creëren met de kleurenmassa's, niet geheel vreemd aan één van de creatieve kosmogonische onmetelijke steeds voortstuwende oerprocessen, apeiron en pantha rei.
Een natuurlijk proces als metafoor voor het artistieke scheppen, waar de kunstenaar wanneer men hem vraagt naar zijn inspiratie vaak het antwoord schuldig zal blijven en er misschien ook niet over nadenkt, of over moet nadenken. De inspiratie is er nu eenmaal en onafwendbaar wordt ze omgezet, explosief met grote kleurgolven of rustig, verflaag per verflaag waarbij uiteindelijk enkel het resultaat telt.
De aanwezigheid van de materie is zo determinerend en overweldigend, dat de toeschouwer niet meer de indruk heeft te kijken naar een doek, maar naar en voor hem zich afspelend fysisch proces, dat ontstaat en uitdooft wat nog wordt verstrekt door de Ver Elst's werk in sequentie te zien. In een wisselwerking tussen twee dimensies wordt abstractie als het ware werkelijkheid en andersom.
Annie de Coster
Ashes denote that Fire was-
Revere the Grayest Pile
For the Departed Creature's sake
That hovered there awhile-
Fire exists the first in light
And then consolidates
Only the Chemist can disclose
Into what Carbonates
Emily Dickinson


