De Grootinquisiteur
-
do 1 apr 202120:00 - 21:10Grote Zaal
Programma
Passages uit Fjodor Dostojevski De gebroeders Karamazov
Robert Heppener To make a Prairie (uit Dear March, come in)
Sergei Rachmaninov Bogoroditse Devo
Giaches de Wert Vox in Rama
Luca Marenzio Crudele acerba
Frank Martin Full fathom five (uit Songs of Ariel)
David Lang when it is time (uit: the little match girl passion)
Felix Mendelssohn Bartholdy Denn er hat seinen Engeln befohlen (uit Elias)
Rudolf Escher Heart, we will forget him (uit Songs of love and eternity)
Francis Poulenc Bois Meurtri (uit Un soir de neige)
Wolfgang Rihm Aestimatus sum
Wolfgang Rihm Tenebrace factae sunt
Uitvoerenden
Cappella Amsterdam
Daniel Reuss dirigent
Roeland Fernhout voordracht
Nina Spijkers regie
Stream terugkijken
Dit concert kun je tot een maand na uitzending terugkijken bovenaan deze pagina, op YouTube. Start de stream op deze pagina niet vanzelf? Klik dan (op de paarse play button) in de foto.
5 sterrenrecensie in NRC
Joost Galema: 'Politiek cynisme regeerde donderdag niet enkel in Den Haag, maar blijkt van alle tijden. Dat bewees Dostojevski’s Grootinquisiteur, de rode draad in een prachtige voorstelling van Cappella Amsterdam.'
Lees recensie
Steun de musici & componisten
De culturele sector, waaronder ook vele musici en componisten, wordt hard geraakt door de coronacrisis. Deze livestream is dan ook mede bedoeld om hen een hart onder riem te steken, ook financieel. Je bijdrage is van harte welkom. Doneren kan eenvoudig via o.a. iDeal. Dank alvast!
Over het concert
Het verhaal van de Grootinquisiteur in Dostojevski’s De gebroeders Karamazov vertelt hoe Jezus in de 16e eeuw opnieuw op aarde komt. De Grootinquisiteur betoogt dat Christus’ boodschap veel te ingewikkeld is. Daarom heeft de kerk deze aangepast tot hapklare brokken, als morele regels voor het volk. Cappella Amsterdam verweeft dit verhaal, gebracht door Roeland Fernhout, met tegendraadse muziek van componisten die zich niet aan de muziekregels hielden.
De componisten in dit programma hadden hun bedenkingen bij de ‘compositieregels’ die de tijd hen opdroeg en zochten hun eigen weg. Neem Luca Marenzio, die in Crudele Acerba met zijn gewaagde dissonanten en vreemde melodische sprongen zijn tijd ver vooruit was. Een paar eeuwen later laat ook Wolfgang Rihm zich niet in een hokje plaatsen. Tekst en muziek zorgen in dit programma samen voor een spannend samenspel en dialoog.
Dit concert wordt later uitgezonden door de NTR op NPO Radio 4.